Najbliższy rywal: Piast Gliwice

Po przerwie reprezentacyjnej wracamy do ligowego grania! Pierwszym wrześniowym meczem Puszczy będzie wyjazdowe starcie z Piastem Gliwice. Spotkanie rozpocznie się już w niedzielę, 15 września, o 12:15.

O punkty w Gliwicach nie będzie łatwo. Piast całkowicie zapomniał już o słabszym poprzednim sezonie i dziś stanowi jedno z największych pozytywnych zaskoczeń nowych rozgrywek. Po rocznej przerwie gliwiczanie oficjalnie powrócili do ligowej czołówki i do ósmej kolejki przystępują z najniższego stopnia ekstraklasowego podium. Do liderującego Lecha Poznań tracą zarazem zaledwie dwa punkty.

Architektem udanego startu Piasta w nowym sezonie jest Aleksandar Vuković, od niemal pełnych dwóch lat nieprzerwanie prowadzący zespół z Gliwic w roli pierwszego trenera. Przez ten dłuższy już czas gliwiczanie rozegrali pod jego wodzą 67 oficjalnych spotkań we wszystkich rozgrywkach. Na tą pokaźną liczbę składa się 29 zwycięstw i niewiele mniej remisów. Piast pod wodzą Serba dzielił się punktami aż 23-krotnie. 15 razy zespół z Gliwic schodził z boiska pokonany.

Na przerwę reprezentacyjną gracze Piasta udawali się w dobrych humorach po jednobramkowym zwycięstwie w Częstochowie. Skład zespołu na nowym etapie sezonu może jednak ulec zmianie – dwutygodniowa pauza przyniosła wiele zmian transferowych na ostatniej prostej.

Gliwice opuścił zdobywca zwycięskiej bramki w meczu z Rakowem, Michael Ameyaw, przenosząc się… właśnie do zespołu ostatniego rywala Piasta. Na Górnym Śląsku pojawiło się jednak zarazem trzech nowych graczy, wzmacniających zarówno obronę, jak i atak „Piastunek”. Defensywę gliwiczan wzbogacili Jakub Lewicki (do niedawna Jagiellonia Białystok) oraz portugalski obrońca, Miguel Nobrega (Rio Ave FC). Nowym napastnikiem w talii trenera Vukovicia został jednocześnie Cypryjczyk, Andreas Katsantonis – niedawny król strzelców ligi cypryjskiej w barwach Karmiotissa FC.

Oznacza to, że w zwycięskim zestawieniu z Częstochowy mogą zajść szybkie zmiany. Wówczas jednak podstawowy skład Piasta stworzyli: František Plach – Arkadiusz Pyrka, Jakub Czerwiński, Tomáš Huk, Igor Drapiński – Damian Kądzior, Patryk Dziczek, Grzegorz Tomasiewicz, Michael Ameyaw – Michał Chrapek oraz Maciej Rosołek. Z ławki zespół z Gliwic wzmocnili wówczas Miguel Muñoz, Miłosz Szczepański i Tihomir Kostadinov.

Niedzielny mecz w roli arbitra głównego poprowadzi sędzia Tomasz Kwiatkowski z Warszawy. To pierwsze spotkanie Żubrów w tym sezonie, podczas którego będzie rozjemcą boiskowych sporów. W minionych rozgrywkach prowadził nam jednak mecze dwukrotnie – i w obydwu wypadkach kończyliśmy ze zdobyczą punktową, najpierw pokonując Górnika Zabrze 2:1, a następnie remisując 1:1 z Radomiakiem. Tym razem również liczymy na cenne „oczka” do ligowej tabeli!

Rolę asystentów sędziego Kwiatkowskiego w Gliwicach pełnić będą Marcin Lisowski oraz Paulina Baranowska. Arbitrem technicznym został Maciej Kuropatwa. Za system VAR odpowiadać będą Piotr Urban i Tomasz Listkiewicz.

Spotkania z Piastem w poprzednich, debiutanckich dla Puszczy rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy były jednymi z najciekawszych w całym sezonie. Najpierw rozegraliśmy z gliwiczanami najdłuższy mecz ostatnich lat: rozpoczęty jesienią, przerwany przez śnieg i dokończony już na wiosnę. Następnie zaś przypieczętowaliśmy utrzymanie, pokonując w ostatniej kolejce właśnie Piasta. W obydwu tych meczach padła tylko jedna bramka, dająca zwycięstwo najpierw gliwiczanom, zaś potem – Puszczy. Jaką historię napiszemy z „Piastunkami” w tym sezonie? Pierwsza odsłona już w niedzielę na stadionie przy ul. Stefana Okrzei w Gliwicach.