Na stażu w Legii Warszawa
W ostatnim tygodniu sierpnia dwaj trenerzy pracujący z młodymi piłkarzami w naszym mieście odbyli staż trenerski w Akademii Piłkarskiej obecnego Mistrza Polski.
Dla Łukasza Górki (pracującego w Puszczy Niepołomice i UKS Kazimierz-NSF) oraz Tomasza Wójcika (pracującego w UKS Kazimierz-NSF) były to ponad 24h spędzone z jednymi z najlepszych specjalistami w swoim fachu w naszym kraju.
Akademia Piłkarska Legii ma wszystko bardzo sprecyzowane. Te godziny, które spędziliśmy przy drużynach nie pozwalały nam na nudę, a czas w przerwach pomiędzy kolejnymi jednostkami treningowymi spędzaliśmy na merytorycznych rozmowach z trenerami poszczególnych grup wiekowych. Nie zabrakło również czasu na zobaczenie praktycznie wszystkiego „od kuchni”. Do szatni pierwszej drużyny co prawda nie weszliśmy, ale samą Pepsi Arenę oraz pomieszczenia z których korzysta Akademia widzieliśmy – mówi Łukasz Górka.
Nie jest przypadkiem, że działająca od 14 lat Akademia potrafiła na przestrzeni czasu „wyprodukować” Legii zawodników, którzy później stanowili o sile seniorskiej drużyny i w wielu przypadkach zostawali sprzedawani do bogatszych klubów za duże pieniądze. Rafał Wolski, Maciej Rybus czy Dominik Furman to tylko kilka z tych przykładów.
Tamte transfery czy obecnie zawodnicy tacy jak np. Michał Żyro to nie jest przypadek. Akademia Piłkarska Legii szkoli zawodników w 16 grupach wiekowych w różnych miejscach w stolicy i jej okolicach mając pozakładane tzw. Przedszkola Legii. Również rezerwy Legii grające obecnie w III lidze są drużyną akademii i jednocześnie ostatnim etapem szkolenia w ich planie – relacjonuje Tomasz Wójcik.
Obecnie największym mankamentem Akademii Legii jest to, że do dyspozycji mają tylko jedno boisko treningowe. Jest to boisko ze sztuczną syntetyczną nawierzchnią o rozmiarze czterech Orlików z oświetleniem, przykrywane balonem pneumatycznym w okresie zimowym. Jednak sami trenerzy w Akademii zdają sobie z tego sprawę, że jest to za mało.
Wszystko w Legii jest super sprecyzowane. Na każdą grupę szkoleniową przypada przynajmniej dwóch trenerów oraz koordynator danego sektora. Od rocznika 2004 współpracuje z trenerami również specjalista bramkarski. Praktycznie od wieku trampkarza czyli obecnie 2001 rocznik są prowadzone również zajęcia z trenerami od przygotowania fizycznego. Każdy z zawodników, który dostanie się do AP Legii jest w pełni monitorowany. Trenerzy w klubie spędzają 8 godzin, a nie raz więcej. Poświęcają się temu zawodowi w pełni – dodaje Łukasz Górka.
Trenerzy nie chcieli zdradzić wszystkich szczegółów jakie mieli okazje zobaczyć w Warszawie. Jak sami mówią zostawią to dla siebie i postarają wpleść w swoje jednostki treningowe kilka zaobserwowanych spostrzeżeń z AP Legii a doświadczenie zdobyte na tamtym stażu na pewno pomoże w rozwoju niepołomickiej szkółki piłkarskiej.
Mając taką możliwość bardzo chcielibyśmy podziękować trenerom: Arkadiuszowi Białostockiemu, który był naszym opiekunem na stażu. Jackowi Magierze, który poświęcił nam najwięcej czasu na rozmowy merytoryczne i udzielił wielu fachowych rad oraz Markowi Dragoszowi bez, którego pomocy na pewno nie zobaczylibyśmy tego wszystkiego i nie dowiedzielibyśmy się tylu ciekawych rzecz- zakończyli niepołomiccy trenerzy.