Z Mateuszem Stańcem – dyrektorem Akademii Puszczy Niepołomice o mijającym 2024 roku.
Mateusz Staniec: Rok 2024 znów był dla nas wielkim wyzwaniem, jednak trzeba go podsumować jako udany. Przede wszystkim kolejny rok rozwijamy się pod względem organizacyjnym. Nie tyczy się to tylko akademii, ale również całego klubu. Związana z organizacją strona finansowa również wzrasta-jest to głównie związane z pozyskaniem finansowania ze środków Ministerstwa Sportu. Natomiast jeżeli chodzi o stronę sportową-są wzloty i upadki jednak całościowo myślę, że ciągle pokonujemy kolejne schody, które sobie zakładamy i dążymy do kolejnych celów.
OS: Akademia z roku na rok coraz bardziej się rozwija. Ile obecnie drużyn liczy akademia i jak to wygląda pod względem treningów?
MS: W akademii mamy obecnie 21 drużyn w tym 1 drużynę dziewczynek. Od lipca wprowadziliśmy zmianę w treningach i wszystkie grupy od U14 do U19 trenują 5 razy w tygodniu (zawodnicy klasy sportowej dodatkowo jedną jednostkę) grupy od U10 do U13 mają po 4 treningi. Nowością są zajęcia z Ju jitsu w grupach U10 i U11. Grupy U8 i U9 trenują 3 razy w tygodniu, natomiast najmłodsze 2 razy. Od 6 miesięcy pracuje z nami trener mentalny – Konrad Czapeczka, który jest bardzo znany w środowisku piłkarskim. Na razie skupiamy się na rozwoju trenerów i od lipca zrealizowaliśmy cykl 9 szkoleń. W nowym roku chcemy poszerzyć działania, które będą mieć bezpośredni wpływ na rozwój trenerów. W akademii wychodzimy z założenia, że im lepsi trenerzy, tym lepsi zawodnicy, a co za tym idzie-lepsza akademia.
OS: Klasa sportowa – to jeden z najnowszych projektów akademii. Jak dziś on ewoluuje?
MS: W 2024 roku otworzyliśmy już drugą klasę sportową w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II, gdzie wraz z panią dyrektor Zuzanną Polańską oraz dwoma trenerami-Czarkiem Ziębą oraz Mateusz Borlą staramy się utworzyć kolejną, już trzecią z rzędu klasę sportową. Jesteśmy już po pierwszym spotkaniu z rodzicami. Mamy nadzieję, że stworzenie kolejnej klasy pozwoli nam na ułatwienie procesu, w którym bardzo mocną wagę przykładamy do nauki. W tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie podziękować pani dyrektor Zuzannie Polańskiej za wzorową współpracę.
OS: Jakie projekty lub inicjatywy przyniosły największe sukcesy?
MS: Myślę, że wielowymiarowy sukces przynosi projekt „Młode Żubry”-to nasze najmłodsze grupy treningowe, które trenują w 6 grupach w 4 lokalizacjach. Obecnie w najmłodszych rocznikach mamy 80 dzieciaków, a w U8 około 50. Jest to bardzo duża liczba adeptów piłki nożnej. Chcemy, aby trenowali, cieszyli się grą w piłkę i rozwijali swoją pasję do piłki nożnej. Wywalczyliśmy awans do CLJ U15. Jest to pierwsza w historii młodzieżowa liga centralna. Nie mogę również tutaj nie wspomnieć o dalszym rozwoju-chcemy, aby nasi zawodnicy mieli taką ścieżkę rozwoju, aby trafiać do seniorskiej piłki na poziom centralny. Jednak aby się to udało, musimy grać z najlepszymi w Polsce i jeśli można mówić o jakiś celach, to właśnie to jest naszym celem sportowym. Jako wisienkę na torcie wspomnę o turnieju „Świetlny Cup 2024”, który był niezwykle udany pod względem poziomu sportowego i organizacyjnego.
OS: Zostając przy temacie turnieju „Świetlny Cup”, który z roku na rok cieszy się naprawdę sporym zainteresowaniem. Czy w 2025 roku planowana jest kolejna edycja?
MS: Oczywiście, jednak chcemy zmienić datę turnieju. W 2025 roku odbędzie się on we wrześniowej przerwie na reprezentację. Jest to związane z efektem, jakie daje włączone oświetlenie, ponieważ w czerwcu nie było to odczuwalne. Z roku na rok turniej jest coraz lepiej obsadzony. Chcemy, aby w przyszłym roku był przynajmniej porównywalny, jeśli chodzi o poziom sportowy.
OS: Rok 2024 to także czas powołań zawodników naszej Akademii do młodzieżowych reprezentacji Polski.
MS: Tak, jest to związane z dobrą współpracą z pierwszym zespołem, który od ponad roku daje możliwość chłopcom z akademii trenować z „jedynką”. Jeśli ktoś wykorzysta swoją szanse, zostaje tam i walczy o swoją przyszłość. W tym roku w reprezentacji U17 zadebiutowali Igor Pieprzyca oraz Dawid Kogut. Bardzo się z tego cieszymy i bardzo liczymy na to, że oboje jeszcze dostaną powołanie. O ile Dawid dołączył do klubu w ostatnim czasie, to Igor jest wychowankiem klubu od 6 roku życia i wszyscy trenerzy, którzy go prowadzili, jak i wszyscy obecni, są bardzo dumni z tego faktu. Teraz czeka ich jeszcze mocniejsza praca i mam nadzieję, że właśnie tak to będzie wyglądać.
OS: Wspomniałeś już o dobrej współpracy z pierwszym zespołem. Jednak chcę trochę przy tym temacie pozostać, bo nie każdy wie, jak to wygląda od kulis.
MS: Tak, jak wcześniej wspomniałem – współpraca ze sztabem naszej pierwszej drużyny jest na bardzo dobrym poziomie. Jest stały kontakt z trenerami U19 oraz między trenerem Romanem Borawskim a trenerem Robertem Czopkiem. Sztab pierwszej drużyny powołuje, obserwuje i daję szanse chłopcom z akademii. Nie jest łatwo wychować zawodnika na poziom centralny, o Ekstraklasie nie wspominając. Jesteśmy w klubie wszyscy tego świadomi, jednak myślę, że wspólnymi siłami uda się to zrealizować. Z projektem dobrze zorganizowanej akademii ruszyliśmy 5 lat temu. Jak na tak krótki czas wygląda to bardzo dobrze. Ważne, żeby ciągle iść do przodu wielowymiarowo.
OS: Mijający rok przyniósł też wiele nowych Klubów Partnerskich. Jak to wygląda na obecną chwilę?
MS: Kluby Partnerskie to pomysł, który ciągle rozwijamy, ponieważ zależy nam na wielopłaszczyznowej współpracy. Obecnie mamy 21 Klubów Partnerskich (NSF Puszcza, Skawinka Skawina, Ajax Radom, APN Rudnik, LKS Rudnik, Zryw Szarów, Dąb Zabierzów Bocheński, NAS Wanda Kraków, Ekler Baranówka, Zawisza Sulechów, Akademia AZS AWF, Jałowiec Stryszawa, Iwanowicka Akademia Futbolu, Futbol Brzęczowice, Victoria Skalbmierz, Big Point, Orzeł Sidzina, TS Węgrzce, Trzciana 2000, Płomień Kościelec, Skalanka Skała). Nie jesteśmy klubem, który tylko chce i wymaga, ale bardziej w drugą stronę-to my dajemy możliwość rozwoju i wymieniając się spostrzeżeniami rozwijamy się wszyscy. Ważna jednak jest nasza polityka, która ma na celu, że im więcej klubów będzie działać spójnie i ciągle się rozwijać, będą stawać się mocniejsze. Wtedy też my musimy być jeszcze mocniejsi. Trzeba również zaznaczyć, że wchodzimy w pewnie aspekty, o których nie myśleliśmy wcześniej. Chodzi o współprace z Akademią AZS AWF, gdzie w ramach współpracy będą pokazowe treningi z lekkiej atletyki.
OS: Zbliżając się do końca naszej rozmowy… Jakie plany rozwoju ma Akademia Puszczy Niepołomice na rok 2025?
MS: Planów jest dużo, a pomysłów jeszcze więcej. Realizacją tych działań będą najbliższe miesiące. Staramy się działać po cichu i tak, jak w tamtym roku wspomniałem na spotkaniu podsumowującym – żeby efekty były głośne. Tak też będzie w tym roku
OS: Mateusz dziękuję za rozmowę i życzę wszystkiego, co najlepsze dla Ciebie i całej Akademii w Nowym Roku.
MS: Bardzo dziękuję. Korzystając z okazji chciałbym wszystkim związanym z Puszczą Niepołomice życzyć samych sukcesów w nadchodzącym roku oraz zdrowia i radości w życiu osobistym i zawodowym. Spełnienia wszystkich marzeń oraz nieustającej pasji do piłki nożnej!